Intre disciplina predata si profesor trebuie neaparat sa existe o legatura, una foarte stransa, pentru ca daca nu exista nicio legatura intre professor si materia predata, profesorul nu isi poate manifesta acea pasiune pentru predare, deoarece mai intai de toate profesorului trebuie sa ii placa foarte mult disciplina, iar daca nu exista legatura profesorul nu poate insufla elevului interesul pentru disciplina respectiva.

Relatia dintre profesor si elev trebuie sa fie bazata pe respect reciproc. Din momentul in care un adult are slujba de a educa un copil, leaga un contract atat moral cat si pe foaie, oficial ca isi va impartasi cunostintele pe un anumit domeniu.Astfel incepe a preda elevilor notiuni noi cu care el este familiarizat si pe care este in stare sa le explice.Elevul primeste informatiile de la profesor,le proceseaza si le aplica mai departe conform cerintelor de la ore sau la un nivel mai amplu pe viitor.Totusi nu am raspuns in totalitate la intrebare.Consider ca se da si se primeste din ambele parti aproape in mod egal si zic „aproape” pentru ca balanta inclina putin in favoarea profesorului care se presupune ca are mai multa experienta in domeniu.

La o ora de curs se preda,se mentine linistea,se pun intrebari unde nu sunt lamurite lucrurile,se exerseaza si se noteaza.Asadar elevul da dovada de intelegere,rabdare si simtul responsabilitatii,iar profesorul pe cealalta parte ofera informatii (care sunt in stransa legatura cu aptitudinile de predare),disciplina si experienta.

Daca facem o mica paralela intre ce se da si ce se primeste veti observa multe puncte in comun precum : intelegerea,respectul,rabdarea si asa mai departe.Ce se da se primeste. Dupa cum am zis si cum ajung sa ma repet,nu se poate vorbi foarte usor „la modul general” pentru ca depindede mai multi factori,dar se poate vorbi „in mod normal”. Un profesor poate da respect elevilor dar invers sa nu se mai aplice regula. Una dintre diferentele dintre cele doua „parti” am putea-o considera faptul ca acesti oameni sunt platiti ca sa vina la catedra,iar in unele cazuri putin le pasa daca elevul a plecat din clasa cu notiuni intelese si bine stabilite sau cu un creier alb ca pana atunci,dar este si acesta un lucru discutabil.